KÉPES KATALÓGUS - KITÜNTETÉSEK
1061. Török kitüntetés a krétai felkelés elnyomására (Ag) 1896
E: Kréta térképe.
H: A szultán kézjegye félhold felett.
25.61 g, Ø 36 mm, nagyon szép
1062. Német miniatűr kitüntetés a gallipoli csata emlékére (Ag) 1915
E: GOTT SEGNETE DIE VEREINIGTEN HEERE. A győzelem istennője koszorúval balra.
H: DIE SCHLACHT/ AUF/ GALLIPOLI./ ENGL. V. FRANZ. A.D./ DARDANELLEN/ GESCHL./ 4-6 JUNI 1915
1.33 g, Ø 15 mm, kitűnő
1227. Vitézségi Érem (bronz)
E: CAROLVS D.G.IMP.AVST.REX BOH.ETC. ET REX APOST.HVNG. (Carolus Dei gratia imperator Austriae, rex Bohemiae etc. et rex apostolici Hungariae = Károly, Isten kegyelméből Ausztria császára, Csehország stb. királya és Magyarország apostoli királya) IV. Károly mellképe tábornoki uniformisban jobbra, nyakában az Aranygyapjas Renddel. A vállszelvényben szignó: KAUTSCH
H: FORTITVDINI (= A vitézségért) koszorúban, zászlók közt.
Megjegyzés: A II. József által 1789-ben alapított vitézségi éremnek eredetileg csak arany és ezüst fokozata volt. A bronz fokozatot 1915. február 14-én rendszeresítették, s novembertől az érmek ismételt adományozását is lehetővé tették. A többszörösen módosított legénységi kitüntetést IV. Károly 1917. április 4-én adta ki a saját képével. A hátoldal hasonló az eddigi vitézségi érmekhez, de a keresztezett zászlókon az egyik oldalon az osztrák, a másik oldalon a magyar címer látható. A többszöri adományozást a szalagon 8 mm széles, ezüstszínű fémpántokkal jelezték. Minden fokozat szalagja egyforma: 40 mm széles, háromszögletű, vörös-fehéren bordázott mellszalag, szélein 4-4 mm fehér és vörös sávval. A szalagsávok a szalaggal megegyező színűek, rajtuk az adott fokozat jelvényének kicsinyített mása lehet kitűzve. 1917. szeptember 15-én az uralkodó elrendelte, hogy a Vitézségi Érem tisztek számára is adományozható legyen. Az érem vésnöke Heinrich Kautsch (1859-1943) volt.

E: .A HAZÁÉRT. Koronából kinövő kettőskereszt hármas halmon.
H: .SI.DEUS./ .PRO.NOBIS./ .QUIS./ .CONTRA.NOS./ MCMXXII. (= Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk? 1922 <Róm. 8:31>) A szöveg koszorúban.
Megjegyzés: A Magyar Érdemérmet a Magyar Érdemkereszttel együtt Horthy Miklós kormányzó 1922. június 14-én alapította. A Magyar Érdeméremnek ezüst és bronz fokozata létezett. Ez a darab fémjel nélküli. Az éremhez 40 mm széles, háromszögletű, zöld színű mellszalag tartozott.

1229. Magyar Háborús Emlékérem (bronz) 1929
E: Babér- és tölgykoszorúban két kard felett háromszögű pajzson magyar címer, fölötte a Szentkorona.
H: PRO DEO ET PATRIA. (= Istenért és a hazáért) Rohamsisak, alatta 1914-1918.
Megjegyzés: Horthy Miklós kormányzó 1929. május 26-án alapította az I. világháborúban résztvevők számára, két - harcoló és civil - változatban. A hadra kelt seregeknél szolgálatot teljesítők kardokkal és rohamsisakkal díszített jelvényt kaptak, míg a hátországban szolgálók, hadiözvegyek és árvák kardok és sisak nélküli változatot. Az itt látható ezüstözött bronz érem a hadi változat. Az emlékérmet Kisfaludy Stróbl Zsigmond (1884-1975) tervezte. A szalag 40 mm széles, háromszögletű, zöld-fehéren bordázott mellszalag, szélein 5-5 mm széles fehér és vörös sávval. A zöld kifakulva!

90 mm átmérőjű, nyolc egyenlő ágú, brillantírozott aranyozott ezüstcsillag, közepén 52 mm átmérőjű, domborított, rátett rendjelvénnyel. Eredeti dobozban.
Megjegyzés: A Magyar Érdemkeresztet Horthy Miklós kormányzó 1922. június 14-én alapította, a szabályok jóváhagyása 1923. június 19-én történt. A teljes kitüntetéssorozat 10 fokozatból állt. Az öt, számmal jelzett osztály fölött alkalmi fokozat volt a nagykereszt. 1935. december 23-án kelt államfői legfelső elhatározással megváltoztatták az addigi kitüntetést. A Magyar Érdemkereszt ekkor lett Magyar Érdemrend. A kitüntetés hivatalos neve ekkortól Magyar Érdemrend, Érdemkereszt és Érdemérem.

Megjegyzés: A jelvények alapformája az adott fokozatnak megfelelő méretű, kétoldalas, aranyozott peremű, zöld szegélyű, fehér zománcozású, szélesedő szárú görög kereszt. Az előoldal zöld zománcozású babérkoszorúval övezett medalionjában a magyar államcímer heraldikailag bal motívuma, vörös mezőben aranyozott hármas halmon álló kettős kereszt látható, talpánál nyitott leveles koronával. A hátoldalon ugyanitt aranyozott pozitív felirat van: SI DEUS PRO NOBIS QUIS CONTRA NOS, alatta az alapítási év: 1922. Az egyes fokozatok anyaga nagyrészt ezüst, de ritkán fémjelezettek. 1932-ig ha valaki utóbb magasabb fokozatot kapott, az alacsonyabbat vissza kellett küldenie. Ezt követően több fokozat is viselhető volt, de a kitüntetett elhalálozása esetén továbbra is fennállt a jelvények visszaszolgáltatási kötelezettsége. A kitüntetések kezdetben Bécsben készültek, különféle cégeknél. A Magyar Állami Pénzverő pontosan nem meghatározott időponttól állította elő a jelvényeket. Felmerül az 1925-ös évszám, de 1930-tól már biztosan Budapesten gyártották ezeket. Két alaptípus különböztethető meg. A korábbin - ilyen az itt bemutatott darab is - a jelvények kisebbek, a medalion domború, a szalagos kitüntetések keresztjeinek tetején lapos, szagittális fül van, a szalagtartó szemek közepe sima, a csillagok hátlapi zárólemeze kisebb. A későbbi típuson a jelvény nagyobb, laposabb a medalion, a benne ábrázolt kettőskereszt nagyobb, a szalagos kitüntetések keresztjén gombfül van, a csillagok hátlapi zárólemeze nagyobb.

E: *PRO.PATRIAE.ET.LIBER-TATE*RÁKÓCZI* (= Rákóczi a hazáért és a szabadságért) II. Rákóczi Ferenc mellképe jobbra.
H: A/ MAGYAR/ FELVIDÉK/ FELSZABADULÁSÁNAK/ EMLÉKÉRE./ 1938.
Megjegyzés: Az országgyarapítás idején 1938 és 1941 között a korábban elszakított területek visszatérésének emlékére kitüntetéseket adományoztak a honvédeknek. Az emlékérmeket azok kaphatták meg, akik a területek visszafoglalásával kapcsolatos mozgósítások során állomáshelyüket a birtokba vétellel kapcsolatos tevékenység érdekében elhagyták. Az éremhez tartozó szalag 40 mm széles, háromszögletű, balról vörös, jobbról kék színű mellszalag.

E: *ERDÉLYI.RÉSZEK.FELSZABADULÁSÁNAK.EMLÉKÉRE*1940. Mátyás király mellképe jobbra.
H: VITÉZ.NAGYBÁNYAI.HORTHY.MIKLÓS.KORMÁNYZÓ.ORSZÁGLÁSÁNAK.XX.ÉVÉBEN* Középen Erdély címere, körötte MÁTYÁS.KIRÁLY.SZÜLETÉSÉNEK.500.ÉVFORDULÓJÁN.
Megjegyzés: Az éremhez tartozó szalag 40 mm széles, háromszögletű, kék mellszalag. Eredeti!

E: MAGYAR DÉLVIDÉK VISSZAFOGLALÁSA EMLÉKÉRE* Hunyadi János lovon, mellette balra HUNYADI JÁNOS.
H: VITÉZ.NAGYBÁNYAI.HORTHY.MIKLÓS.KORMÁNYZÓSÁGÁNAK.XXII.ÉVÉBEN.1941. Koronázott háromszögű pajzson magyar kiscímer, alatta balra dőltött háromszögű pajzson Hunyadi-címer, jobbra dőltött háromszögű pajzson Horthy-címer.
Megjegyzés: Az 1941-es Jugoszlávia elleni, német szövetségben végrehajtott támadásban részt vevő honvédség és csendőrség személyi állománya részére alapított elismerés. Az éremhez tartozó szalag 40 mm széles, háromszögletű, balról kék, jobbról sárga színű mellszalag.
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Tisztelt Uram
Sok más kitüntetéssel együtt van egy 1228. Magyar Ezüst Érdemérem a család tulajdonában (bronz fokozat) dédapától.
Nem szeretném eladni, de érdekelne az értéke.
üdvözlettel. Anda Gábor
e-mail címem: mr.andagabor@gmail.com
2800 Tatabánya
(Anda Gábor, 2016.09.02 21:32)